VizyonumuzBelgesel Bir Sanattır

İlk ortaya çıktığı Fransa’da film sanatının bir dalı olarak algılanan varité/documentaire tarzı, son yıllarda televizyonlarda bir “görüntülü makale” şekline, bir gazetecilik dalına dönüşmüştür. Bu gelişmeye diğer Avrupa ülkelerinde de rastlanmaktadır. Halbuki belgesel sinema bir sanattır. Görüntülü gazete makalesini klasik belgesel filmden ayırabilmek için bugün Avrupa’da “creative documentary” adı kullanılmaktadır. “Creative documentary”, kurmaca (fiction) film gibi ele alınmalı, izleyicide heyecan, korku, nefret, sevinç, sevgi gibi duygular, filmin ana karakterlerine yönelik empati uyandırmalıdır. Kurmaca ile belgesel arasındaki önemli tek fark karakterlerin reel insanlar olmasıdır. Anlatıcı değil, görüntüler, sahneler anlatmalıdır konuyu..

Bu bakış açısıyla yola çıktık. Son 3 yıldır Türkiye’de faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Troya Medya çatısı altında gerçekleşen dört filmimiz basında geniş ilgi görmüş, seyircide olumlu ve kalıcı bir izlenim bırakmış, belgesel filmin elit bir kesime değil geniş kitlelere seslenebileceğini kanıtlamıştır. Şimdi NTV ile birlikte yepyeni bir formatla belgeseller üretmekteyiz. (Hayatımızın Fon Müziği)

Yapımız gereği en çok ilgi duyduğumuz konular müzik, müzisyenler, kültür, sanat ve Türkiye’de ve Avrupa’da azınlıklardır. Çeşitli kuruluşlarla, dostlarla birlikte İstanbul’da Türkiye’nin ilk akordeon festivali’ni düzenledik. Avrupa’dan gelen müzik gruplarını Anadolu’nun ücra köşelerine taşıdık. Eylül 2006’da, Finlandiya Büyükelçiliğiyle birlikte “Finland and Turkey - Partners in Tango” / “Finlandiya ve Türkiye Tango’da Beraber” başlığı altında her iki ülkenin tangoseverlerini kent meydanlarında buluşturduk.  yukarı


İletişim

Nedim Hazar Film ve Mzik Yapımı

Gnll Caddesi 27/5
Burgazada - Adalar
34975 İstanbul

+90 (0) 216 - 381 15 30

Mehbeerenstr. 11
86899 Landsberg am Lech
Almanya

+49 (0) 8191 - 5549

Nedim HazarNedim Hazar