• Main /
  • akordeon 2005

akordeon 20052004’teki Yoğun İlgiden Sonra Bir Kez Daha Akordeon Festivali!

İstanbul’da Babylon’da, Kars’ta, Kayseri’de ve Diyarbakır’da bu kez 7 ülkeden grup ve sanatçıların katılımıya gerçekleşen 2. Akordeon Günleri basında ve TV’de yoğun ilgi gördü. Anadolu’daki konserlere adet binlerce kişi katılırken, Babylon’daki gecelerde insanlar ayakta yer bulmak için zorlandılar.

2. Akordeon Günleri

Basın Bildirisinden Bir Bölüm:

“Aslında dünya globalleşmeyi bundan bir hayli zaman önce bir müzik aletiyle –bilgisayarsız, internetsiz – başarmış. Hangi ülkenin müzik kültürünü irdelesek aralardan bir yerden karşımıza değişik varyantlarıyla akordeon çıkıyor.Arjantin’de adı bandoneon oluyor, Kafkasya’da garmon. Ses sistemlerinin, DJ’lerin keşfedilmediği o günlerde, 1826 yılında Viyana’da patent alan bu çalgı, kısa bir zamanda bütün dünyaya yayılmış.

Akordeon son yıllarda eski işlevini çoktan tamamlamış, nostaljik bir alet olarak değerlendirilmişse de, Paul Simon’ın 80’li yıllardaki albümlerinde yeniden pop müziğinin gündemine girmiş, şimdilerde ise, avangartçılar, punkçılar, cazcılar bu aleti yeniden keşfetmiş durumda.

1-2 ve 10-11 Haziran tarihlerinde işte bu akımın temsilcilerinden 6 grup ve sanatçı Babylon’da ikinci kez düzenlenecek olan Akordeon Günleri’nde seyirci karşısına çıkıyor. Dört akşamın en sonuncusunda Balkanlardaki “düğün ve cenaze” müziğinin en çarpıcı örneklerinden biriyle yaza merhaba diyeceğiz. Diğer üç akşam, İsveç’ten, Finlandiya’dan, Hollanda’dan, Polonya’dan, Almanya’dan dünya çapında ödüller kazanmış, müzik tarzlarının en son sınırlarını zorlayan öncü müzisyenleri izleyebileceğiz.”2005’te katılan grup ve sanatçılar ve web siteleriAkordeon Günlerini Destekleyen/Düzenleyen Kuruluşlar 

 

yukarı


İletişim

Nedim Hazar Film ve Mzik Yapımı

Gnll Caddesi 27/5
Burgazada - Adalar
34975 İstanbul

+90 (0) 216 - 381 15 30

Mehbeerenstr. 11
86899 Landsberg am Lech
Almanya

+49 (0) 8191 - 5549

Nedim HazarNedim Hazar