• Main /
  • Finlandiya ve Türkiye Tango'da Beraber

Finlandiya ve Türkiye Tango'da Beraber

Basın bildirisinden:

“Fin tangosunun da çok özel bir öyküsü var. Bizdeki tango geleneğinden farklı olarak, Finlandiya’da bugün yüzbinlerce insan sokaklarda tango dans etmekte, festivaller düzenlenmekte, hatta bir tango müzesi bile bulunmaktadır.

Finlandiya Büyükelçiliği, 2006 yılında Fin halkının bu ilginç geleneğini Türkiye’ye tanıtmak istiyor, Türk ve Fin tangoseverlerini bir araya getirmeyi amaçlıyor. Bu etkinliklerin organizasyonunu elçilikle birlikte biz üstlenmiş durumdayız.

“Finlandiya ve Türkiye Tango’da Beraber” etkinliklerinin amacı Fin tangosunu Türkiye’de tanıtmak ve iki ülke arasındaki kültür bağlarını geliştirmektir.

Tangonun Fin kültüründeki yeri ve Finlandiya’daki toplumsal boyutları pek bilinmemektedir. Oysa genç yaşlı herkesin ağzından düşmeyen tango şarkılarıyla, her yıl yeniden seçilen tango kral ve kraliçesiyle, yazları on binlerce insanın tango dans ederek sokaklara döküldüğü Finlandiya, Arjantin’den sonra tango geleneğini günümüzde yaşatan belli başlı ülkeler arasında gelmektedir.

Türkiye ve Finlandiya’nın yolları, sadece dillerinin kökeni konusunda değil, tangoda da kesişmektedir. Ankara Finlandiya Büyükelçiliği bundan yola çıkarak, Finlandiya’nın Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı’nı üstleneceği 2006’nın ikinci yarısında, İstanbul, İzmir ve Ankara’da açık hava festivali, dans yarışması, konserler gibi kitlesel etkinlikler düzenlemeyi amaçlamaktadır.”


İletişim

Nedim Hazar Film ve Mzik Yapımı

Gnll Caddesi 27/5
Burgazada - Adalar
34975 İstanbul

+90 (0) 216 - 381 15 30

Mehbeerenstr. 11
86899 Landsberg am Lech
Almanya

+49 (0) 8191 - 5549

Nedim HazarNedim Hazar