Almanyanin Krali

Almanya’nın Kralı - Hareket Halinde Türkiye 5 - FLV Filmden bir kesit

Filmin Özeti

Kendisiyle yapılan bir röportajda, Marslılara dünyada hiç tavsiye etmeyeceğiniz bir yer aklınıza geliyor mu?” sorusuna, Fatih Akın’ın “Yaşamın Kıyısında” filminin ödüllü oyuncularından Nursel Köse, “Castrop-Rauxel” diye yanıtlamış. Almanya’nın Ruhr bölgesinde eskiden kömür madeni işletmelerinin bulunduğu bu küçük kentin adı, Köse’nin ağzından adı espri olsun diye çıkmış. Kentin sakinleri ve belediye başkanı, “Siz, ilkin Castrop-Rauxel’i tanıyın, ondan sonra öyle demeçler verin” dercesine, artık uluslararası üne kavuşmuş Türk kökenli sanatçıyı, sitemli bir edayla kentlerine davet ederler.

Hareket Halinde Türkiye’nin Almanya’daki Türkiyelilerle ilgili bölümünün çıkış noktası da bu. Nürsel Köse’nin, kentin Belediye Başkanı Johannes Beisenherz tarafından ağırlanışı ile başlayan bu keşif yolculuğu, artık kapatılmış olan maden ocaklarında devam eder. Bu bölge ilk kez 19. Yüzyılın sonunda Polonyalıların göçettiğini öğreniriz. 60’lı yıllardan itibaren İtalyanlar, Portekizliler ve Yunanlılardan sonra Türkler de ilkin “Gastarbeiter”, yani konuk işçi olarak gelmişler, daha sonra ailelerini yanlarına almış ve “Castrop-Rauxel”li olmuşlar.

Nursel Köse’yle birlikte “Agora” adında bir kültür merkezi haline getirilmiş bir eski bir maden ocağını ziyaret eden Hareket Halinde Türkiye ekibi, belgesel dizinin adına tam uygun bir sürprizle karşılaşır: Annesi ve babası mübadele sırasında İzmir’den Gümülcine’ye göç etmek zorunda kalmış olan, daha sonra Bafralı bir mübadil olan kocasıyla birlikte kendisi de Almanya’ya daha iyi yaşam koşulları uğruna göç eden Stella Ananiadou. Emekli olduktan sonra Agora Kültür Merkezi’nde yemek kursları veren ve 2007 yılında Kuzen Ren Westfalya Liyakat Nişanı laik görülen Stella Hanım bülbül gibi Türkçe konuşmaktadır.

Bu küçük kentin dünyasından sonra “Almanya’nın Kralı”nı tanıyoruz: Eskiden ezilmişliklerini “Türklük” gibi kavramlar üzerinde dile getiren Türkiye kökenli rapçilerin arasından son zamanlarda sıyrılan Eko Fresh (Ekrem Bora) ironik bir edayla yazıp söylediği “Almanya’nın Kralı” gibi parçalarla ana akım hit listelerinde yer alıyor, fan’lerinden dolayı Köln sokaklarında ancak güvenlikçi desteğiyle dolaşabiliyor. Eko Fresh gibilerini hiç zorlanmadan hem Türk, hem Alman olabilmelerini parlamenter Cem Özdemir, daha da öteye götürerek, Türk kökenli futbolcuların, Alman milli takımında oynamlarını tavsiye ediyor. Böylece Türk futbolcu gol attığında “biz” kazanmış olacağız, Türkiye milli takımı kazandığında da.

Hareket Halinde Türkiye’nin bu bölümü, İstanbul’da yaşayan Almanlar ve Almanya’dan Türkiye’ye “geri dönmüş” olan “Almancı” camiasının Federal Almanya İstanbul Konsolosluğu’nda Avrupa Kupasının yarı-final maçını birlikte izleyişleriyle biraz karışık şekilde son bulur. “Karışık” çünkü İstiklal Marşı’nı Almanlar söylemekte, Alman bayrağını Türkler sallamakta vb.


İletişim

Nedim Hazar Film ve Mzik Yapımı

Gnll Caddesi 27/5
Burgazada - Adalar
34975 İstanbul

+90 (0) 216 - 381 15 30

Mehbeerenstr. 11
86899 Landsberg am Lech
Almanya

+49 (0) 8191 - 5549

Nedim HazarNedim Hazar