• Main /
  • Mercan Dede Ile Bir Yolculuk

Mercan Dede ile Bir Yolculuk

Saçları jöleli, küpeli neyzen Mercan Dede (Arkın Ilıcalı), Bursalı öğrencilerin ney ve elektronik müziği nasıl aynı kefeye koyabildiği sorusuna, Mevlana’nın sözleriyle yanıt veriyor: “şaşı olan gözleriniz tek görmeye başlarsa, ilk başta birbirine zıt görünen şeylerin aslında bir olduğunu anlarsınız.” Mercan Dede’ye göre DJ’in pikabı, müzisyenin aleti, ney, hepsi birer araç. Asıl önemli olan dinleyicinin ne algıladığıdır.

Bu saptamadan hareketle sanatçı ile bir “yolculuğa” çıkan yönetmen Nedim Hazar ve ekibi, Mercan Dede’yi 6 ay boyunca yakın takibe almış, Diyarbakır, Malatya ve Bursa turnelerinde yaşadıklarını; Sabahat Akkiraz, Fazıl Say ve Beyhan Murphy gibi “yoldaşları”yla ortak çalışmalarını bu filmde belgelemiştir.

Müzisyenlik “yolculuğuna” bir hırdavatçıdan aldığı plastik borudan yaptığı ilk “ney”den çıkartmaya çalıştığı seslerle başlamış Mercan Dede. Sonra Kanada’ya göçmüş, bir yandan etnomüzikoloji öğrenimi görmüş, bir yandan garson olarak girdiği kulüpte DJ’liğe terfi ederek elektronik müzikle haşır neşir olmuş. Daha sonra albümlerinde bu iki dünyayı, eski ile yeniyi, geleneksel ile moderni buluşturmayı başarmış. Varolan kalıplara pek uymayan çalışmaları kendi bütünlükleri içinde de birbirilerinden farklı özellikler gösterdiğinden, albümlerini Arkın Allen, Mercan Dede gibi farklı adlarla yayınlamaya başlamış. Nüfusunda Arkın Ilıcalı yazan bu sanatçımızın toplam dokuz adı var. Bunlara arkadaşlarının ona taktığı “Fusion Monster”, lakabı da dahildir. “Füzyon canavarı”nın pek de korkulacak bir öcü olmadığını, Malatya’dan Malta’ya, Detroit’den, Diyarbakır’a konser salonlarını dolduran Mercan Dede hayranları biliyor. Tam tersine, filmde görüşlerini dile getiren Özcan Deniz’in ifadesiyle: “Bu arkadaşımız, bizden bir adım önde ilerliyor. Dünyaya açılmak için özümüze dönmemiz gerektiğini kavramış.”

“Sıla”, “Yol Hali”, “Yoldaşlar”, “Yola Aşk” bölümlerinden oluşan “Mercan Dede ile Bir Yolculuk” filminin satır aralarında, usta kameraman Bülent Arınlı’nın tüyleri ürperten görüntüleriyle bir tasavvuf yolcusunun duygu ve ruh dünyası anlatılıyor. Hem “küsmüş”, hüzünlü, hem de güneşli ufku açık bir İstanbul’la karşılaşıyor izleyici. Kürt kökenli gençlerin, rapçi Ceza ile birlikte dünyanın haksızlıklarına karşı haykırışlarına tanık oluyoruz, Ankara’da Modern Dans Topluluğu’nun Mercan Dede’yi yorumlayışını izliyor, “bir pınar gibi berrak” sesiyle Sabahat Akkiraz’la Alevi dünyasına dalıyoruz, Mercan Dede ile yolculukta.

Yazan ve yöneten:

Nedim Hazar

Görüntü Yönetmeni:

Bülent Arınlı

Yapım: Troya Medya

Süre: 45 dakika

**Yayın tarihleri:**1 Ağustos 2004

3 Ağustos 2004

CNN-Türk

Katıldığı Festivaller:

Münih Türk Film Günleri

Perafest İstanbul


İletişim

Nedim Hazar Film ve Mzik Yapımı

Gnll Caddesi 27/5
Burgazada - Adalar
34975 İstanbul

+90 (0) 216 - 381 15 30

Mehbeerenstr. 11
86899 Landsberg am Lech
Almanya

+49 (0) 8191 - 5549

Nedim HazarNedim Hazar