• Main /
  • Benimle Oynar Misin

Benimle Oynar Mısın?

Hayatımızın Fon Müziği 2

70’li yılların başında “Türk Hafif Müziği” denince akla ya “Arajnman” ya da “Anadolu Pop gelirdi. Bülent Ortaçgil’in 1974 yayınlanan albümü “Benimle Oynar Mısın” ile birlikte yeni bir tarz da gündeme geldi: “Kent Ozanları” ya da “Kent Söyleyicileri”. Bob Dylan, Leonard Cohen gibi “Singer/Songwriter”lerden etkilenen Ortaçgil’in “Benimle Oyar Mısın?” adlı plağı, yapımcı Ali Kocatepe’ye göre Türkiye’nin gelmiş geçmiş en mükemmel “konsept” albümlerindendi. Ortaçgil’in şarkıları belki o dönem için fazla yabancıydı kulaklarımıza. Ne Anadolu ezgilerinden etkileniyordu, ne de bilenen pop temalarını konu ediniyordu. Araştırmacı Orhan Kahyaoğlu filmde Ortaçgil şarkılarının aslında kent insanının kaygılarını yalnızlıklarını, düşlerini yansıttığını anlatıyor.

Özellikle 80 yılından sonra, Ortaçgil ve bir başka kent ozanı olan Fikret Kızılok’un parçalarına ne plaklarlarda ne konser salonlarında rağbet vardı. İki müzisyen bu dönemde amatör bir ruhla “Çekirdek Sanatevi”ni kurdular. Bu küçücük mekanda zamanla “Yeni Türkü”, “Ezginin Günlüğü” gibi daha sonra hepimizin tanıyacağı grup ve sanatçılar sahne aldı. Ortaçgil’in Kızılok’un parçalarını bugün en genç kuşak bile ezbere bilmektedir.

Hayatımızın Fon Müziği ekibinin, 2006 yazında çektiği, İstanbul Yedikule Zindanlarında çekilen bir konser buna en güzel örnektir. Nedim Hazar ve arkadaşları, Bülent Ortaçgil’i Bozburun/Muğla’daki evinde ziyaret etti, günlük hayatını belgeledi.

Yazan ve yöneten:

Nedim Hazar

Kamera:

Bahattin Demir

Danışmanlar:

Naim Dilmener, Serkan Seymen, Can Kozanoğlu, Ömer Özgüner

Süre: 5 x 35 dakika

Yapım: NTV

Yayın tarihi:

Kasım 2006 – Şubat 2007

Basında Hayatımızın Fon Müziği 1

Basında Hayatımızın Fon Müziği 2


İletişim

Nedim Hazar Film ve Mzik Yapımı

Gnll Caddesi 27/5
Burgazada - Adalar
34975 İstanbul

+90 (0) 216 - 381 15 30

Mehbeerenstr. 11
86899 Landsberg am Lech
Almanya

+49 (0) 8191 - 5549

Nedim HazarNedim Hazar