• Main /
  • akordeon 2004

Akordeon 2004Türkiye’de İlk Kez Akordeon Festivali!

İstanbul’da Babylon’da, Malatya’da İnönü Üniversitesi’nde, Diyarbakır’da Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdiğimiz “Akordeon Günleri"yle Türkiye’de bir ilke imza attık.

Kendine has tınısıyla şevk, hüzün, erotizm gibi duyguları çoğu kez aynı anda uyandıran bu gariban alet, kimi için nostalji oluyor; kimileri sıla hasreti gideriyor akordeon dinlerken.

Kafkasya’da Şeyh Şamil danslarına, Güney Afrika’da townshiplerin çok sesli şarkılarına eşlik eden, Arjantin genelevlerinde fon müziği yapan, Çin’de Kültür Devrimi’nin sembolü haline gelen bu çalgının İstanbul açısından tarihçesi kısa ve öz: Avrupa’daki tango furyasına eşgüdümlü olarak 1920’li, 30’lu yıllarda popüler hale gelmiş, Çiçek Pasajı’nın unutulmaz insanı Madam Anahit’in ölümüyle tarihe karışır gibi olmuştu.

30-31 Mart, 1 Nisan 2004 tarihlerinde, çeşitli Avrupa ülkelerinin kültür kuruluşları ve Pozitif ile ortaklaşa gerçekleşen bu etkinliklerde 5 ülkeden 6 grup ve sanatçı yer aldı. Seyirci gerek ülkelerinde, gerek uluslararası çapta saygın yerlere sahip olan grup ve sanatçılarla, caz bağlamında bir akordeon’la karşılaştı, avant garde ile gelenekselin buluşmasına tanık oldu, Balkan müziği, Kuzey Afrika tınıları, tango dinledi.

Basında geniş ilgi gören bu etkinliğe CNN-Türk, NTV ve İsveç televizyonu geniş yer verdi.2004’te katılan grup ve sanatçılar ve web siteleriAkordeon Günlerini Destekleyen/Düzenleyen Kuruluşlar 

 

yukarı


İletişim

Nedim Hazar Film ve Mzik Yapımı

Gnll Caddesi 27/5
Burgazada - Adalar
34975 İstanbul

+90 (0) 216 - 381 15 30

Mehbeerenstr. 11
86899 Landsberg am Lech
Almanya

+49 (0) 8191 - 5549

Nedim HazarNedim Hazar