• Main /
  • Nedim Hazar hazar

Nedim Hazar

Nedim HazarCurriculum Vitae  **Yönetmen olarak Filmografi:**1997 - Du hängst einfach in der Luft…  / Havada Kalıyor İnsan… - 30 dakika (Senarist ve yönetmen).

Almanya’daki Türk gençleri arasında radikal eğilimleri içeren bir film.

WDR yapımı.

1997 Krakau Televizyonu “U siebie / At Home” Belgesel Film Festivali’nde en iyi film ödülü.

**2001 - Zuflucht am Bosporus / Boğaziçi’ne Sığındık TV filmi, romantik içerikli politik güldürü.

Köln Uluslararası Film Okulu projesi.

Cameo Film Produktion tarafından opsiyonlanmıştır.1999  - Familie Dorsnee / Dorsnee Ailesi - (Laura Coroianu ile birlikte kaleme alınmıştır) Hollanda VPRO Televizyonu için dört bölümlük TV filmi.

Hungry Eye Film Production, Amsterdam. 1999  Die Bosporus Jahre / Boğaz Yılları - (Bernhard Pfletschinger ile birlikte kaleme alınmıştır) WDR televizyonu için yazılan bu tarihi drama projesi Kuzey Ren Westfalya Film Vakfınca ödüllendirilmiştir.**2000 -  T.I.R.

  • Orient on Wheels** - (Laura Coroianu ile birlikte kaleme alınmıştır) Bu road movie güldürüsü Kuzey Ren Vestfalya Film Vakfınca ödüllendirilmiş ve De Campo Film tarafından opsiyonlanmıştır.

2001 - Boğaziçi Yılları - (Bernhard Pfletschinger ile birlikte kaleme alınmıştır).

Kuzey Ren Vestfalya Film Vakfı ödülü. Genel Filmografi:    TV Sunuculuğu: Show TV’de, Almanya’daki Türk gençleri için hazırlanan “Çağdaş Yarınlara Adım Adım” adlı dizinin sunucusu.

(1995)TV Yapımcılığı ve Yönetmenliği: 1994 yılından bu yana, WDR, 3 Sat, Arte gibi TV kanallarında yayınlanan “Kulturszene” , “Alice”, “Europaplatz”, “Gott und die Welt – Magazin”, “Babylon”, “Spuren” gibi kültür, magazin, tarih programlarda röportaj, kısa belgesel, klip vb.

Yapımcılık, senaristlik ve yönetmenlik.Tiyatro ve Sinema Oyunculuğu: “Yasemin” (Yönetmen: Hark Bohm, Müzik: N.

Hazar), “Eine türkische Hochzeit” (Yönetmen: Pavel Schnabel), “Heimliche Weihnacht” (Yönetmen: Y.

Akay), “Per Luftpost” (Yönetmen: Seyhan Derin, Müzik: N.

Hazar / G.

Schaller) gibi filmlerde rol alan N.

Hazar, 1983-86 yıllarında Ruhrfestspiele Recklinghausen, (Recklinghausen Şehir Tiyatrosu)’nda kadrolu oyuncu olarak çalışmıştır.

Radyo sunuculuğu ve yapımcılığı 1988 yılından bu yana WDR, Bayerischer Rundfunk, Deutsche Welle, Deutschlandfunk, Sender Freies Berlin gibi radyo kanallarında, “Karawane”, “Radio 5 am Vormittag”, “Stadtklänge”, “Musik der Welt”, “Szene”, “Musikpassagen”,  “Euro-SCALA” gibi kültür ve müzik ağırlıklı programların yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlenen N.

Hazar, şu anda, Kuzey Ren Westfalya’da WDR 5 ve Funkhaus Europa’da, Berlin’de ise Radio Multikulti’de yayınlanan “5 Planeten” adlı haftalık iki saatlik dünya müziği programının sunuculuğunu ve yapımcılığını üstlenmiş durumdadır.Müzik ÇalışmalarıYarınistan adlı ethno rock grubunda solist, besteci ve müzisyenlik.

1986 adını Almanya’da duyuran Yarınistan grubu 4 LP çıkarmış (1986: “Vielleicht”, 1988 “One Day Soon”, 1990 “Sieh Mich An”, 1991 “Yarınistan“), Alman ve Kanada pop listelerinde ilk on’a girmeyi başarmıştır.

Almanya, Benelüks ülkeleri, Fransa, İngiltere, İskandinavya ülkeleri, Rusya, Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan gibi ülkelerde yaklaşık 250 konser vermiş, çeşitli Avrupa TV kanallarında yaklaşık 25 kez canlı programa katılmıştır.

Daha sonra, „All You Wanted To Know About Islam…“(1991) ve „This Meal Does Not Contain Any Pork“ (1993) adlı iki müzikal kabare de gerçekleştiren Yarınistan 1994’te dağılmıştır.Yapımcılık: 1993 yılından itibaren Hazar müzik yapımcılığı ve organizatörlüğü de yapmış, örneğin Yaşar Kurt’un ilk albümünün müzikal direktörlüğünü üstlenmiş, Yeni Türkü grubunun Almanya turnelerini organize etmiş, „Blues Mediterran“, WDR Weltmusik Festival’i gibi müzik şenliklerinini organizatörlüğünü yapmış, WDR için çeşitli konserlerde yapımcılık görevini üstlenmiştir.

1999 yılında Funkhaus Europa adlı radyo kanalının bütün jingle’larını Geo Schaller ile birlikte gerçekleştirmiştir.Tutticanti: Klip ve kısa belgesellerden oluşan 30 dakikalık bir dünya müziği magazini dizisi olan Tutticanti projesinin pilotu, çeşitli Avrupa kanallarında pazarlanmak üzere hazırlanmıştır.  Bu çalışmada Hazar genel sanat yönetmeni ve rejisör olarak yer alıyor.Müzik Eleştirmenliği: Nedim Hazar 1993-2003 yılları arasında “Alman Müzik Eleştirmenleri Ödülü“ jüri üyeliği, 1998-2003 yılları arasında “World Music Charts Europe” panel üyeliği yapmıştır.****Ödüller:****Avrupa Konseyi Gazeteciler Ödülü, 1981Cornelius Cardew Memorial Prize For Composition, Londra, 1981Alman Müzik Eleştirmenleri Ödülü, 1986 (“Vielleicht” albümü)Alman Müzik Eleştirmenleri Ödülü, 1988 (“One Day Soon” albümü)Deutsche Welle / World Music Award Europe, 1997, birincilik ödülü (radyoda dünya müziği programcı ve sunucusu olarak) Krakau Televizyonu “U siebie / At Home” Belgesel Film Festivali, 1997, en iyi röportaj-belgesel ödülü.Kuzey Ren Westfalya Film Vakfı senaryo ödül-bursu, 1999.

(Bernhard Pfletschinger ile birlikte)Kuzey Ren Westfalya Film Vakfı senaryo ödül-bursu, 2000.

(Laura Coroianu ile birlikte) |


İletişim

Nedim Hazar Film ve Mzik Yapımı

Gnll Caddesi 27/5
Burgazada - Adalar
34975 İstanbul

+90 (0) 216 - 381 15 30

Mehbeerenstr. 11
86899 Landsberg am Lech
Almanya

+49 (0) 8191 - 5549

Nedim HazarNedim Hazar