• Main /
  • Ekmek Yolları

Ekmek Yolları

“Ekmek yolları”, yani, ekmek parası uğruna yollara düşenler; mevsimlik işçiler, komşu ülkelerden hasta bakıcılığı yapmak için Türkiye’ye gelenler, Doğu’dan gelip Tuzla tersanelerinde çalışanlar vs. 

Hareketli Halinde Türkiye dizisinin en çarpıcı sahnelerini içeren bu bölümde Akçakoca’ya her yıl Mardin’den fındık toplamaya gelen 30 kişilik bir aile yakın takibe alınıyor. Yıllardır, o tarla senin, o bahçe benim, gide gele büyüyen gençler, eski filmlerdeki gibi “boynu bükük” değiller. Özellikle genç kızlar, İstanbullu feministlere pabuç bırakmayacak bir duruşla kameranın karşısına çıkıyorlar. Evlenmek kurtuluş değil onlar için. Üç karısı olan öz babalarına bile tavır koyuyorlar. Ve devlete asıl gücendikleri konu, Mardin-Derik’teki köylerinde okulun olmaması. 

Hareket Halinde Türkiye ekibi, İstanbul’da bir kaçak hasta bakıcısı simsarının üzerinden ülkesinde Türk azınlığa mensup bir Bulgar hasta bakıcısı olan Ayşe Osman Ali ile tanıştıktan sonra, turist sıfatından dolayı her üç ayda bir Türkiye’den çıkış yapmak zorunda kalan kadına Bulgaristan’daki evine kadar eşlik ettiğinde içler acısı bir sahneyle karşılaşır. Ayşe Hanım’ın babası da yatalaktır. Babasının ve çocuklarının bakımını sağlayabilmek için Türkiye’de hastalara bakmaktadır.

Şubat ayında Tuzla’da bekar evlerinde, Doğulu taşeron tersane işçileriyle çekim yapan HHT ekibi, “İş kazalarına karşı ertesi gün yapılacak greve katılmalı mıyız?”,  sorusuyla karşılaşır.Soruyu soran işçiler, ertesi gün çıkan olaylarda göz altına alınanlar arasındadır. Allahtan, akşamleyin, tersaneler ve kent sakinleştikten sonra serbest bırakılırlar.


İletişim

Nedim Hazar Film ve Mzik Yapımı

Gnll Caddesi 27/5
Burgazada - Adalar
34975 İstanbul

+90 (0) 216 - 381 15 30

Mehbeerenstr. 11
86899 Landsberg am Lech
Almanya

+49 (0) 8191 - 5549

Nedim HazarNedim Hazar