• Main /
  • Beni Bekleme

Beni Bekleme

“Eskiden siyah Türkler vardı, şimdi Türk olmayan siyahlar var”. Murat Belge Türkiye’deki mültecileri ironik bir biçimde böyle betimliyor. Hareket Halinde Türkiye belgesel dizisinin başından itibaren Latife Tekin, Ünsal Oskay, Bekir Ağırdır ve Ulrike Dufner ile birlikte bir “otobüs yolculuğu”na çıkan Belge, coğrafi konumu itibariyle Türkiye’nin uluslararası insan hareketinde önemli bir kavşak olduğunu da vurguluyor.

Türkiye üzerinden hayallerindeki “özgür”, “müreffeh” ülkelere ulaşmak isteyen ve bu nedenle mülteci statüsüne elde edebilmek için Anadolu’nun çeşitli kentlerinde içler acısı koşullarda bazen yıllar boyunca beklemek zorunda kalan mültecilerin durumunu yakalayabilmek için Hareket Halinde Türkiye ekibi Van’daydı. Ve artık dünyada mülteci olmanın otomatik olarak siyasi muhalif olmak anlamına gelmediğini kavradı. İran’dan, Afganistan’dan kaçıp gelen insanların çoğu evlilik dışı ilişki, farklı cinsel tercih gibi nedenlerle ülkelerinde baskı görüyorlardı. Bunun en uç örneği de Van’ın kahvaltı salonlarının arka sokaklarında, köhne bir apartıman katında İranlı gay bir çiftin aralarında gizlice düzenledikleri sembolik düğündü. 

BM Mülteciler Türkiye Komiseri Roland Schilling, kendi sorunlarına rağmen Türkiye’nin artık, daha iyi ekonomik koşulların arayışı içinde olan geri kalmış ülke halkları, savaş mağdurları  vb. için son derece çekici hale geldiğini söylüyor. Başka bir ifadeyle, Türkiye bundan birkaç yıl öncesine kadar mülteci veren bir ülkeyken, artık mülteci alan bir ülke haline gelmiş durumda. 

“Bizim” mültecilerimiz ülke hafızasından silinmiş gibi. Akşam haberlerinde yabancıların, Afrikalıların Türkiye sınırlarındaki, kaçak teknelerdeki acınası görüntülerini, ölüm haberlerini bizden çok uzak olaylar olarak izliyoruz. Nazım Hikmet’in Varna’ya kaçarken yazdığı “Çok Yorgunum, Beni Bekleme Kaptan”ını, Cem Karaca’nın bu şiiri Almanya’daki sürgün yıllarında besteleyip yorumlayışını unuttuk gibi. Tabii hepimiz değil.

Belgeselde yer alan Çıpak Ayaklar Dans grubu, geçen yıl gözaltında ölen mülteci Festus Okey’in durumuna “Beyaz Gömlek” parçasıyla dikkat çekmeye çalışıyor. Aylin Aslım ve Hayko Cepkin, zevk aldıkları müziği çaldıkları için prova yerleri bombalanan ve soluğu İstanbul’da alan Iraklı heavy metal grubu Arcassicauda ile dayanışma için düzenlenen konserinde yer alıyor.


İletişim

Nedim Hazar Film ve Mzik Yapımı

Gnll Caddesi 27/5
Burgazada - Adalar
34975 İstanbul

+90 (0) 216 - 381 15 30

Mehbeerenstr. 11
86899 Landsberg am Lech
Almanya

+49 (0) 8191 - 5549

Nedim HazarNedim Hazar