• Main /
  • Arabesk Her Acinin Tiryakisi

Arabesk Her Acinin Tiryakisi

Müzik Belgeseli – 2007 / 45 dakika

Artık “zaten hayatımız arabesk” saptamasına pek gerek kalmıyor. Urfa Birecik’te düzenlenen geleneksel bir Sıra Gecesi’ndeki fasıl ekibi ile İstanbul Moda Teras’ta DJ Mehmet Teoman’ın çaldıkları parça aynı: Orhan Gencebay’ın “Batsın Bu Dünya”sı. Ferdi Tayfur da tam da bu noktada arabesk müzik hakkında hala ahkam kesen aydınlara sitem ediyor: “Kafaları dumanlıyken dinledikleri müzik bu.”

Ferdi Tayfur’dan başka Hakkı Bulut, Ümit Besen, Kibariye, Emrah, Orhan Gencebay, Vokaliz gibi grup ve sanatçıların görüş ve performanslarını içeren “Arabesk: Her Acının Tiryakisi” müzikli belgeseli, fantezi, taverna, arabesk-rock gibi geniş bir müzik yelpazesine önyargısız bir pencere sunmaktadır. Kimi çevrelerin “müziğin yozlaşması” yorumlarından uzak, dışarıdan bir bakışın sağlanmasında müzik eleştirmeni Serkan Seymen’in rolü de vardır. Seymen’e göre bugün, ana akıma dahil olmamış Arabeskçilerin daha marjinal alanlara kaydıklarına tanık olmaktayız.

Çekimleri Gaziantep, Urfa-Halfeti- Urfa-Birecik, Edirne ve İstanbul’da gerçekleşen bu filmde Arabesk’in yol hikayesini rahmetli besteci güfteci Özer Şenay anlatmaktadır.

Yazan ve yöneten:

Nedim Hazar

Danışmanlar:

Naim Dilmener, Serkan Seymen,

Can Kozanoğlu, Ömer Özgüner

Kamera:

Bahattin Demir

Yapım:

NTV

Yayın tarihi:

Ekim 2007, NTV

Festivaller:

İstanbul Film Festivali 2007

Bu sayfayı paylaş

İletişim

Nedim Hazar Film ve Mzik Yapımı

Gnll Caddesi 27/5
Burgazada - Adalar
34975 İstanbul

+90 (0) 216 - 381 15 30

Mehbeerenstr. 11
86899 Landsberg am Lech
Almanya

+49 (0) 8191 - 5549

Nedim HazarNedim Hazar